Превръщането на прокуратурата в политически орган към НС, смяна на русофилския национален празник 3 март с по-общославянския 24 май, отнемането на служебните кабинети от президента и орязване на кметовете на ГЕРБ за трети мандат. Това са по-основните точки от промените в Основния закон, които Промяната и ДБ предлагат на партньорите си от ДПС и ГЕРБ. Националният празни може да бъде определен и с обикновен закон, приет от обикновено мнозинство, което отново постави въпроса за правната несъстоятелност и некомпетентност на “Промяната”.
С поредното си “Никой не е над закона” Кирчо Петков даде старта на огласяването на офертата за промени в Конституцията на ПП и ДБ. Самият Петков показа многократно, че той самият е над и под закона винаги, когато се наложи.
Съпредседателят на ДБ Христо Иванов обясни, че проектът е резултат от дългогодишни усилия на демократичната общност, а в последните месеци текстовете са обсъждани на различни нива и в парламента с ГЕРБ и ДПС. Делян Добрев от ГЕРБ обвини в плагиатство ПП и ДБ от ГЕРБ за 24 чай и отхвърли идеята за мандатност на кметовете и обвини партньорите на ГЕРБ, че целят служебно да отстранят техни успешни кметове с по 3-4 мандата като Димитър Николов от Бургас.
От ГЕРБ пуснаха позиция, че без ДПС няма да има одобрени промени в Конституцията.
“ПГ на ГЕРБ СДС ясно е декларирала готовността си за участие в общ проект за промяна на Констититуцията заедно с ПП- ДБ и ДПС.
Консултациите между политическите сили започнаха при формирането на 49-ото Народно събрание и логично ще завършат с общ проект за изменение на оснония закон. ПГ на ГЕРБ-СДС участва в общите законодателни инициативи и гарантира 69 гласа “за” необходимото мнозинство за приемането на промените в българската Конституция, които са получили одобрението на трите парламентарни групи.“, се посочва в кратката позиция.
От ИТН се присмяха на Промяната, че техните предложение са писани от Пеевски и съгласувани с Бойко Борисов.
„Става дума за законопроект, който третира три големи въпроса – ядрото е с необходимото преструктуриране на съдебната власт и водела на управление чрез разделянето на ВСС и ограничаването на безконтролната власт на главния прокурор“.
Основните предложения, заложени в проекта са:
- въвеждане на стандарт за конституирането на независимите регулаторни и контролни органи;
реформиране на института на служебните кабинети; - възможност на индивидуална конституционна жалба от всеки гражданин;
мандатност на кметовете на общини; - промяна на датата на националния празник – 24 май.
Христо Иванов посочи, че очаква от ГЕРБ да разработят текстове, свързани с инспектората на ВСС.
По повод 24 май Иванов обясни, че се обмисля промяна и на член 3 на Конституцията – „Официалният език в републиката е българският“, като се добави – „позоваваме се на делото на светите братя Кирил и Методий“
„Това дава възможност да гледаме на българската държава не като стечение на обстоятелствата, а като кауза. За мен е радост, че можем да кажем това“, посочи съпредседателят на ДБ. На по-предишния 3 март под връх Шипка премиерът тогава Кирчо Петков бе бит със снежни топки и обруган като национален предател от патриотични граждани и дори НСО не успя да го опази от “народната любов”.
Първите основни промени са свързани с промени във ВСС – пълното му разделяне на орган само на съдии с 15 члена, от които 8 са избрани директно от съдии, председателите на ВКС и ВАС и 6 души парламентарна квота.
Председателите на ВКС и ВАС ще се избират и назначават от ВСС. До момента бе необходим и президентски указ. Техният мандат ще се намали от 7 на 5 години. Славов обясни, че всички останали председатели на съдилища са с петгодишен мандат.
Коалицията предлага и промяна в мандата на ВСС – от 5 да падне на 4 години. Отделно, ако промените се приемат, ще се върне и моделът до 2007 г. – избраните съдии да продължат работата си, но с намалена натовареност.
Промени ще има и в прокурорския съвет – парламентарната квота тук ще е по-голяма от тази на прокурори, избрани от прокурори. Шестима ще са избрани от НС с мнозинство 2/3 от НС, двама ще се избират от прокурорите, един – от следователите, а главният прокурор ще е член по право.
Правата на обвинител номер 1 ще бъдат намалени, така че той да бъде по-скоро административен ръководител, а мандатът му ще е намален на 5 години. По този начин всички олигархични лобита, които се докопаха сега заедно до властта и съставляват сглобката на конституционното мнозинство имат огромно влияние върху държавното обвинение и то няма да им пречи на схемите.
В типичния си простоват стил Просто Киро коментира намаляването на правомощията на главния прокурор и издаде плановете на чететата:
„Огромната власт, която беше концентрирана в главния прокурор до този момент, даваше предпоставка от една страна да има потенциални чадъри над някои, от друга страна съдебната система да се използва като бухалка. С тези промени това трябва да спре“.
Прокурорският съвет и министърът на правосъдието ще могат да предлагат кандидатури за главен прокурор.
“Не виждам нищо смущаващо, че работим в правилна посока с нашите опоненти. Не сме някаква джамахирия, където един човек да решава какво да се случва. Така съпредседателят на „Продължаваме промяната – Демократична България“ Христо Иванов коментира по-рано през деня пред БНР общите гласувания на коалицията с ГЕРБ и ДПС по редица ключови законопроекти. Той намекна, че дори има конституционно мнозинство, което да застане зад техните предложения за промени в основния закон на страната.
Христо Иванов даде заявка, че проектът ще бъде внесен най-късно до 31 юли, за да може промените да са факт до Нова година. Това е срокът, за който са се разбрали и с ГЕРБ, потвърди Бойко Борисов през седмицата. За след Нова година обаче вероятно ще остане назначаването на нов състав на ВСС, тъй като преди ден бяха приети изменения в Закона за съдебната власт, според които процедурата трябва да се задвижи през следващите 6 месеца.