Прокурорите от Окръжна и Районна прокуратура в Стара Загора с широко затворени очи са пропуснали факта, че съдебната медицинска експертиза не отговаря на степента на обвинението за лека телесна повреда на жертвата с 400 шева.
Окръжен прокурор на Стара Загора е Дичо Атанасов. Дичо носи пряка отговорност за действията и бездействията на своите подчинени.
Има ли прокурорски чадър над изверга Георги Николаев? Дори и при експертиза с „лека телесна повреда“ прокурорът е могъл да образува досъдебно производство и да поиска задържане под стража, защото жертвата е в безпомощно състояние, но това не е направено. Коментар на бившия съдия Румяна Ченалова:
„По повод освобождаването на обвиняемия от Стара Загора, нарязал лицето и тялото на приятелката си с макетен нож се хвърли доста кал върху съдията от въззивната инстанция.
Не познавам делото, но от публикуваните материали става ясно, че е представена съдебно- медицинска експертиза, според която причинените увреждания са квалифицирани като лека телесна повреда.
Това е престъпление от частен характер, производството по което се провежда по тъжба на пострадалия.
Прокуратурата не участва и няма как да внесе искане за вземане на мярка “ Задържане под стража“.
Именно прокуратурата е била длъжна, след като е образувала досъдебно производство за СРЕДНА телесна повреда да обърне внимание, че според експертите се касае до друг вид телесна повреда – ЛЕКА, което изключва образуване на досъдебно производство.
Съдията не може да нарушава закона.
Нещо повече – прокуратурата може да образува досъдебно производство дори когато се касае до престъпление от частен характер.
Това е възможно когато пострадалият не може да защити своите права и законни интереси поради безпомощно състояние или зависимост от извършителя на престъплението / чл. 49 НПК/, КАКТО Е В НАСТОЯЩИЯ СЛУЧАЙ.Това обаче трябва да е посочено в постановлението за образуване.Тогава нямаше да има значение, че делото е за престъпление от частен характер и съдията може да задържи обвиняемия.
В случая прокуратурата е образувала делото за престъпление от общ характер / средна телесна повреда/, а е представила доказателства, че делото е от частен характер / СМЕ, че повредата е лека/, като при това не е ползвала възможността по чл.49 НПК.
Ако говорим за вина и некомпетентност , те са на прокуратурата.Съдията е спазил закона.
А кои са прокурорите и вещите лица????
Средна телесна повреда е и разстройство здравето, временно опасно за живота по см. на чл. 129 ал.2 НК, което вещите лица са игнорирали.
И докато едно младо момиче се бори с болката и страха, некомпетентност или зависимост прегазват справедливостта и закона.И те са не по- малко виновни от извършителя, който сега е на свобода.
А нейният живот никога няма да бъде същия…“
Румяна Ченалова, бивш съдия