Грозни сцени, див популизъм и оставки посред нощите в Народното събрание. Асен Василев се отказа от отрочето си, родено със 6-7 месеца закъснение – бюджета за 2023. То и без това бе скалъпено, така че да покаже нисък дефицит, но с нереалистично високи приходи от грохналата ни икономика – на фона на слаб летен туристически сезон и на два пъти повече очаквани митнически такси и акцизи.
Цирк! Около полунощ Василев вдигна ръце и се отказа от собствения си бюджет, а днес в 10 часа преди заседанието на МС премиерът Денков го успокои, че се чул с лидерите на партиите, подкрепящи кабинета – ГЕРБ, ДПС и ПП/ДБ и му обещали да поправят нещата, разбира се, с техните виждания.
Продължилото над 11 часа заседание на бюджетната комисия, на което депутатите от всички парламентарни групи се надпреварваха кой да е по-по-най популист, доведе до абсурдната ситуция финансовият министър Асен Василев вече да не подкрепя бюджета за 2023 г. Малко преди полунощ Василев по прякор Кокорчо се ококори около новите цифри и числа и се отрече от бюджета като неизпълним. Тошко Йорданов скочи смело на барикадата и му поиска оставката.
Причината е рязко увеличените разходи за заплати и всякакви други плащания и драстично орязаните мерки за увеличаване на приходите, предложени от МФ. „Поради отпадналите мерки за приходите Министерството на финансите не подкрепя този бюджет“, заключи накрая Василев. Снощи поправките бяха приети на второ и окончателно четене в парламентарната Комисия по бюджет и финанси. Дали те ще останат, зависи вече от пленарната зала. Председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев /ДПС/ заяви, че не е оптимист.
Депутатите от всички парламентарни групи бяха внесли 212 страници с идеи за промени и допълнения към проекта на правителството за държавните приходи и разходи за 2023 г. Както и се очакваше, партиите се състезават и наддават с предложения за още и още харчове, като от „Възраждане“ впечатляват с хиперактивност. А броят на „добавките“ и сумите са стряскащи – ако бъдат приети, бюджетът може да се окаже не с 3 или 6, а с 30% дефицит.
След исканията са повече пари за читалища, училища, болници, музеи, за увеличаване на заплати в министерства, агенции и комисии, допълнителни средства за общините, за обучение на пилоти за медицински хеликоптери, за субсидиране на земеделците, за помощи за деца, за реклама на туризма и какво ли не още.
Министърът на финансите Асен Василев участва активно в дебатите, като се опитва да парира ентусиазма на народните представители да пренаписват неговия проекобюджет.
Тошко Йорданов от ИТН предложи намалените заради ковид ДДС ставки за някои стоки и услуги да се върнат на 20%. Това ще осигури 152 млн. лева, които могат да се насочат за повече инвитро процедури, за вдигане на заплати на шофьорите на линейки и др.
Данъци не бива да се променят насред годината, парираха го в рядко случващ се синхрон финансовият министър, Румен Гечев от БСП и Йордан Цонев от ДПС каза, че не е добре да се пипа ДДС в средата на годината, но той ще настоява намалените ДДС ставки да се върнат към нормален размер в следващия бюджет.