Софийския районен съд възстанови на работа уволнената през месец април 2020 година директорка на Детска градина No 151 в столичния квартал Оборище Мирела Гошкарян.
Това се случи с решение от 01.10.2020 година, което подлежи на обжалване в двуседмичен срок, но едва ли резултатът ще е друг при упражняване това право. Още преди да бъде уволнена, адвокатът й Кристиан Гьошев беше подал молба за отмяна на уволнението до Кметът на Столицата Йорданка Фандъкова, тъй като не е спазен двумесечния срок за налагане на наказанието, предвиден в Кодекса на труда. Общината обаче остана безмълвна по повод молбата и подтикна уволнената да търси правата си в Съда.
Мирела Гошкарян е била директор на детската градина цели 17 години, а поводът за уволнението е, че през септември 2019 г.шкаф паднал върху пръстите на дете. Това отприщи проверка от т.нар. "наказателен отряд" на проверяващи от столична – с цел откриване на административни нарушения. След проверката зам.-кметът Тодор Чобанов в нарочен доклад предложил на Фандъкова да уволни Гошкарян, а Кметът обективирала предложението в нарочна заповед. Повече от 2 месеца обаче тази заповед не е била връчена на директорката. Причините затова остават неясни и до днес.
"Гошкарян категорично заяви, че ще се върне на работа. Тя е способен директор, награждавана с приз за Директор на годината. Има малко дете-ученик, за което се грижи и е недопустимо заради група форумни недоволници да остане на улицата. Това няма да се случи", каза за медиите адв.Кристиан Гьошев от пловдивската адвокатска колегия, известен с процесуалните си защити на уволнени в областта на образованието.
Преди няколко дни нахъсаният пловдивчанин Гьошев спечели делото на друга уволнена директорка от Детска градина "МИР" в Пловдив Светлана Джаникиян, която беше уволнена също след скандал с дете, за което се твърдеше, че било подложено на тормоз от помощник-възпитател.
"Виждаме еднакъв подход при уволненията в образованието.
Скандал раздухан в интернет, проверка, констативен протокол, в който са описани несъществени административни пропуски и налагане на най-тежкото наказание – уволнение. Принципът е: Има човек – има проблем – няма човек-няма проблем. Така дисциплинарно-наказващия орган цели да успокои създалото се в обществото напрежение, а пък след 2 години, когато се произнесе последната инстанция и върне уволнения – я камила, я камилар.", каза още адв.Гьошев.
Тази година той спечели и делото на уволнената през 2017 г.директорка на детската градина в столичния квартал Горна баня Мариана Иванова. Тя беше уволнена с обвинения за надвишен прием на хронично-болни деца, което не се доказа по делото. Няколко месеца след възстановяването й обаче, зам.-кметът Тодор Чобанов предложи на Йорданка Фандъкова да освободи Иванова от работа, тъй като е навършила години за ранно пенсиониране. И това се сбъдна, без директорката да е подала молба. Законността на новото уволнение отново ще се реши в Съда.