Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън е обсъдил с турския външен министър Хакан Фидан в Анкара необходимостта от продължаване на усилията на САЩ и Турция за предотвратяване на разрастването на „Ислямска държава“ в Сирия, предаде Ройтерс и БТА.
„Нашите страни работиха много усилено и дадоха много в продължение на много години, за да осигурят елиминирането на териториалния халифат на „Ислямска държава“, за да гарантират, че тази заплаха няма да надигне главата си отново и е наложително да продължим с тези усилия“, каза Блинкън на пресконференция.
Той допълни, че има широко съгласие за това какво биха искали да видят Турция и САЩ в Сирия след свалянето на бившия президент Башар Асад.
Държавният секретар на САЩ отбеляза още, че е обсъдил необходимостта палестинската въоръжена групировка „Хамас“ да каже „да“ на споразумението за прекратяване на огъня в Газа в разговори с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, както и с външния министър Хакан Фидан.
ч
„Оценяваме високо ролята, която Турция може да играе в използването на гласа си с „Хамас“, за да се опитаме да доведем това до край“, заключи Блинкън.
Приоритет за Турция е постигането на стабилност в Сирия, заяви турският външен министър Хакан Фидан, предаде телевизия СиЕнЕн-Тюрк.
ч
Фидан посочи днес, че с Блинкън са обсъдили редица въпроси, свързани главно с развитията в Близкия изток.
Обсъдихме ситуацията в Сирия и ивицата Газа. Говорихме за възможната турска и американска роля в бъдещето на Сирия, посочи турският външен министър.
Нашият приоритет е да стабилизираме Сирия. Също така искаме да изкореним тероризма там, включително да бъдат елиминирани терористите от групировките ДАЕШ („Ислямска държава“) и ПКК (Кюрдска работническа партия). Говорихме за това какво можем да направим по тези въпроси, какви са общите опасения, посочи Фидан.
САЩ са ангажирани да гарантират сигурността на Ирак и да предотвратят възраждането на джихадистката групировка „Ислямска държава“ след свалянето на президента Башар Асад в съседна Сирия, заяви днес американският държавен секретар Антъни Блинкън след среща в Багдад с иракския премиер Мохамед Шия ас Судани.
„Съединените щати поемат ангажимент да работят с Ирак в областта на сигурността и да работят винаги за суверенитета на Ирак, за да гарантират, че той е укрепен и защитен“, каза още Блинкън, цитиран от Франс прес.
Преди дни иракското правителство призова за зачитане на волята на сирийския народ и на териториалната цялост на Сирия. Багдад, чиято дипломатическа мисия в Дамаск вече е възобновила дейността си, се стреми преди всичко да предотврати разпространението на безредици от Сирия към Ирак.
Администрацията на президента Джо Байдън бе постигнала съгласие с Ирак за прекратяване на военното присъствие на западните коалиционни сили в страната до септември 2025 г. Не бе изяснено обаче какво ще се случи с американските войски, чието присъствие се оспорва от иракски шиитски въоръжени групи, близки до Иран.
С встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп следващия месец е трудно да се каже дали той ще се откаже от това споразумение или ще промени тактиката си с оглед на събитията в Сирия, отбелязва АФП.
САЩ поддържат около 2500 военнослужещи в Ирак и 900 в Сирия.