Китайският президент Си Цзинпин заяви пред държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън, че двете страни трябва да бъдат „партньори, а не съперници“, макар че остават много нерешени проблеми, предаде Франс прес.
По време на срещата си с Блинкън в Пекин Си подчерта, че двете страни са „постигнали положителен напредък“ от края на 2023 г. насам, съобщи държавната телевизия. „Все още има много проблеми, които трябва да бъдат решени, и са възможни допълнителни усилия“, подчерта китайският президент.
„Предложих три основни принципа: взаимно уважение, мирно съвместно съществуване и взаимноизгодно сътрудничество“, добави китайският президент по отношение на двустранните отношения. „Казвал съм го много пъти преди: Земята е достатъчно голяма, за да могат и Китай, и САЩ да се развиват и просперират“.
„Китай би се радвал да види САЩ уверени, отворени, благоденстващи и развиващи се“, увери Си Дзинпин. „Надяваме се, че САЩ също ще могат да възприемат положително развитието на Китай“, добави той.
„Когато този фундаментален проблем бъде решен, отношенията могат наистина да се стабилизират, да се подобрят и да вървят напред“.
САЩ пречат на развитието на Китай
САЩ пречат на развитието на Китай, заяви министърът на външните работи на Китай Ван И по време на разговор с американския си колега Антъни Блинкън, който е на посещение в Китай, целящо да изглади различията между двете страни в областта на търговията и политиката, предаде Ройтерс.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън прекара няколко часа с Ван в преговори при закрити врата, двамата имаха и работен обяд. Двете страни се стремят да запазят напредъка в отношенията си въпреки широкообхватния и комплексен дневен ред.
В началото на срещата Ван каза на Блинкън, че „огромният кораб“ на отношенията между Китай и САЩ вече е стабилизиран, „но негативните фактори във връзките между двете страни се увеличават и трупат“ и „отношенията са изложени на риск от трудности“.
„Необосновано се пречи на законното право на развитие на Китай и основните ни интереси са изправени пред предизвикателства“, заяви той. Блинкън отговори, че е необходима „активна дипломация“, за да се постигне напредък по програмата, зададена от американския президент Джо Байдън и китайския лидер Си Цзинпин при срещата им в Сан Франциско през ноември.
„Според нашата преценка няма заместител на дипломацията лице в лице“, заяви Блинкън. Той добави, че иска да гарантира, че „сме максимално наясно по отношение на областите, в които имаме различия, най-малкото, за да избягваме неразбирателства и грешки в преценките си“.
Блинкън и Ван се срещнаха в къща за гости „Дяоюйтай“, която е част от комплекс от вили около езера и градини, където са били посрещани много чуждестранни високопоставени лица, включително и американският президент Ричърд Никсън.
Преди срещата представители на Държавния департамент казаха, че темата за подкрепата на Китай за Русия ще бъде силно застъпена и добавиха, че Вашингтон е готов да предприеме действия срещу китайски компании, които помагат в снабдяването на руската отбранителна индустрия.
Въпреки партньорството „без граници“ с Москва Китай казва, че не предоставя оръжия за войната на Русия в Украйна. Американски представители обаче предупреждават, че има китайски компании, които подпомагат оръжейната индустрия с безпрецедентна подкрепа, която може да доведе до обрат във войната. Пример за това е по-голям внос на металообработващи машини от Китай, който помага на Русия да увеличи производството си на балистични ракети, твърдят официални лица.
Според източниците подобни рискове могат да попречат на отношенията между Китай и САЩ, въпреки че те бяха стабилизирани след разрива между тях при посещението в Тайван на тогавашната председателка на Камарата на представителите Нанси Пелоси през 2022 г. и свалянето от страна на САЩ на предполагаем китайски балон за наблюдение през февруари 2023 година.
САЩ твърди, че Китай изнася стоки и части за оръжия за Русия, които тя използва, за да подпомага военното си производство на фона на инвазията в Украйна. Пекин обаче държи на позицията си, че Вашингтон отправя „безпочвени обвинения за нормален търговски и икономически обмен“ между Китай и Русия. Пекин твърди, че не доставя оръжия на нито една страна и че „не е производител, нито страна, замесена в кризата в Украйна“.
„Държавният секретар обсъди безпокойството на САЩ по отношение на подкрепата на Китай за руската отбранителна индустрия“, каза говорителят на Държавния департамент Матю Милър преди срещата на двамата дипломати.
Въпреки нарастващия обмен между Китай и САЩ, който се осъществява на високо равнище, и работните групи, които засягат въпроси, като например подобряването на военната комуникация и световната търговия, големите различия остават, отбелязва Ройтерс.
Часове преди кацането на Блинкън в Китай в сряда Байдън подписа двупартиен пакет, който включваше средства на стойност 8 милиарда долара, предвидени за противопоставянето на военната мощ на Китай, както и 61 милиарда долара военна помощ за Тайван и Украйна.
Спорните територии в Южнокитайско море също остават основен въпрос, докато САЩ са нетърпеливи да видят по-голям напредък в ограничаването на китайските доставки на химикали, използвани за направата на фентанил.
Тод Робинсън, главният служител на Държавния департамент по въпросите на наркотиците, и Натаниъл Фик, посланик на САЩ по въпросите на киберпространството и цифровата политика, са сред американските представители, които придружават Блинкън в Китай.
Ван изложи позицията на Китай и заяви, че САЩ не бива да прекрачват „червените линии“, отнасящи се до суверенитет, сигурност и интереси за развитие, което беше очевидна препратка към Тайван – демократично управляван остров, за който Китай претендира, както и за спорните територии в Южнокитайско море, отбелязва Ройтерс. Блинкън изтъкна колко е важно да се запазят мирът и стабилността в Тайванския проток, съобщи японската агенция Киодо.
Пекин осъди новоизбрания тайвански президент Уилям Лай като защитник на независимостта на острова. Китай и Тайван са отделно управлявани, след като се разделят при гражданска война през 1949 година. Пекин смята острова за отцепническа провинция, която трябва да бъде обединена с континенталната част на страната, дори за това да е необходима сила, отбелязва Ройтерс.
Китай изрази недоволство и от сключените наскоро споразумения между САЩ, Филипините и Япония, които целят засилване на сътрудничеството в областта на икономиката и отбраната. Решението бе взето с цел да спре амбициите на Китай в Индо-тихоокеанския регион.
Пекин и Манила водят териториален спор в Южнокитайско море, като в конфликта са включени кораби и на двете държави.
Държавният секретар ще разговаря също с министъра на обществената сигурност Ван Сяохун. Преди преговорите министърката на финансите на САЩ Джанет Йелън каза, че администрацията на Байдън не изключва никакви варианти за отговор на прекомерния промишлен капацитет на Китай.
Йелън посети азиатската страна по-рано този месец, след като в телефонен разговор Си и Байдън потвърдиха важността на засиления диалог на високо равнище, целящ да стабилизира отношенията между двете държави.