Едвам озаптила миньорите с помощта на ДПС и Сглобката се размечта да векува във властта, че даже и да пише енергийна стратегия следващите месеци. Дали ще доживее до зимата и до Ротация е въпрос с понижена трудност. Ха дано, ама надали.
“Има пълно съгласие, че трябва да се подготви енергийна стратегия на страната през следващите няколко месеца. Тя трябва да е базирана на моделирането на развитието на енергийната система и може да се допълни с индустриална стратегия. от една страна има недостиг на работна ръка, задачата е как тези хора, които са притеснени за своето бъдеще да разберат, че за тях може да има още по-добри възможности, заплащане и работна среда“, заяви на брифинг премиерът Николай Денков. В Министерския съвет той се срещна с работодателските организации.
По думите му това означава да се привлекат инвеститори и да се създаде прозрачен и ясен процес.
„Така ще се осигури икономическото развитие на страната, ще се осигурят и възможно най-добрите условия за работещите“, допълни Николай Денков.
Според премиера основната критика от страна на работодателските организации е, че комуникацията на правителството по отношение на работодателите и на потенциалните инвеститори би могла да бъде много по-добра.
Николай Денков коментира вдигането на блокадите на енергетиците и миньорите така: „Изчакват решението на Народното събрание, очаквам решение днес на парламента. Направили сме всичко, което може да се направи в настоящия момент. Преговорите по тези документи започват с тяхното внасяне на 30 септември. Разговорът трябва да бъде как да се подобрят тези документи, а не да се поставят ултиматуми от магистралите“.
Премиерът поясни, че разумът изисква да бъдат освободени критичните точки и да започнат разговорите по същество.
„Преговорите с Европейската комисия вървят по стандартни процедури, отворен съм за идеята в тях да бъдат включени и представители на синдикатите. Разговорите с протестиращите ще продължат във формат, в който те си изпращат представители. Докато хората стоят по магистралите вместо да седнем на една маса, се пречи на този процес. Има различни интереси сред протестиращите“, заяви Денков.
На въпрос как вижда стимулите предприятията да взимат работници от въглищните райони, премиерът отговори така:
„Трябва да има подходящи стимули, за да дойдат инвеститори в тези региони. Това означава подходяща инфраструктура, цялата бизнес среда може да се подобри значително още. Втората страна е как да бъдат заинтересовани работниците да търсят друг тип реализация, която би могла да бъде в по-приветлива среда, да изисква някакво допълнително квалифициране. Всъщност такива възможности има. Те са предвидени. Това, което виждам в разговорите с протестиращите е, че те не вярват в това, което им се казва, не вярват в това, което са истински възможности. Ние трябва с общи усилия да пречупим това недоверие и аз затова нямах никакъв проблем това споразумение да бъде подписано от всички, да е ясно, че това е сериозен ангажимент, да мине през НС, като през цялото време обяснявах, че ние трябва да прецизираме споразумението, точките, думичките в него, за да бъдат реализирастични, така че да знаем, че ние ще го изпълним така, както го записахме“.
В разговорите участваха представители на Асоциацията на индустриалния капитал, Българска стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
По време на срещата бяха обсъдени основните мерки, предвидени в териториалните планове за справедлив преход.