Празният чек от България за канадците може да се окаже за 30 милиарда евро. Докато пазарлъцитв в сглобката вървят за още 9 месеца делкане на властта, партиите в нея определят бъдещето ни за 90 години напред бед да им мигне окото.
Парламентът одобри на второ четене законопроекта за ратифициране на Споразумението между правителствата на България и САЩ по Проекта за изграждане на ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ и Ядрената програма за граждански цели на Република България, подписано в София на 12 февруари 2024 година.
„За“ бяха 161 депутати, „против“ – 56 , трима се въздържаха. „За“ бяха народните представители от ГЕРБ-СДС, “Продължаваме промяната-Демократична България“(ПП-ДБ), ДПС и „Има такъв народ“. „Против“ гласуваха от „Възраждане“, „БСП за България“ и четирима нечленуващи в парламентарна група народни представители.
След влизането в сила на закона министърът на външните работи трябва да уведоми по дипломатически път САЩ за ратифицирането на споразумението, а министърът на енергетиката – да обнародва в „Държавен вестник“ документа в 15-дневен срок от датата на влизането му в сила за България, записаха депутатите.
С решение на Народното събрание от 12 януари и 18 декември 2023 г. министърът на енергетиката бе задължен да предприеме всички действия за вземане на положително решение за изграждане на нова ядрена мощност с технология АР1000. В изпълнение на решението е подготвен проект на споразумение с рамка за засилване на сътрудничеството по изпълнение на Проект по проектирането, изграждането и пускането в експлоатация на един нов реактор с инсталирана мощност от най-малко 1000 мегавата в АЕЦ „Козлодуй“.
Всичко е заради технологията АР1000, включи се в дебата Борислав Гуцанов от „БСП за България“. За пореден път от левицата припомниха, че има една-единствена централа, която работи по тази технология. Нали сте наясно, че 30 млрд долара не може да бъдат изплатени, в момента сте готови да отидете на 30 млрд., и то при технология, която е само в една страна, коментира депутатът. И отбеляза, че Великобритания се е отказал от тази технология и няма нито една страна в Европа, която да е готова да стане експериментална площадка.
По каква логика ще подпишем с канадска фирма, чието ръководство е в САЩ, какво ще направи американското правителство, ако тя фалира, попита колегата му Румен Гечев. Какво става с парите на българския народ, добави той.