Правосъдният министър от ДБ Атанас Славов съобщи новината, че през новата седмица ще свика Пленум на Висшия съдебен съвет, на който твърдения, опасения, страхове и внушения за външна намеса в този процес да бъдат сложени на масата и да се установят фактите. Пред БТВ Славов заяви, че ще обжалва решението на колегията за избора на Сарафов за и.ф. главен прокурор пред Върховния административен съд, ако Пленумът не обяви избора му за нищожен. Според Славов ВАС щял да се произнесе в бързи срокове, до седмици, ако не излезе в съдебна ваканция.
„На заседание ще инициирам допълнителна точка – обсъждане на компетентността на органа по избора на Борислав Сарафов за и.д. главен прокурор… Дали да има искане за освобождаване или оставка на Сарафов, има процес, който трябва да бъде извървян“, заяеи Славов.
Такива гласове се чуват от партиите в управляващата коалиция ПП и ДБ, както и персонално от Кирил Петков, Христо Иванов и и Лена плюс Стою от Правната комисия на парламента, но самият Славов в първия момент, като че ли нямаше нищо против да приеме подадената ръка от Сарафов. Самият Боби Сарафов поиска да работи добре с правосъдния министър веднага след избора си а преди това правеше мили очи на либералите в техните медии – Дневник и БТВ. В записа с Гешев Сарафов ясно казва, че целта е само „прегрупиране“ в прокуратурата, тоест кукловодите във ВСС жертват Гешев и всичко продължава постарому със Сарафов напред. Има имформация в BNEWS, че близки до ПП и ДБ олигарси вече са изпратили дебел сигнал срещу Сарафов във Вашингтон с депеша спешно да бъде включен в третия списък със санкции по Магнитски, с който предстои да бъде завършен цикъла по разчистването в България. Така се прави опит схемата на Бойко да смени Гешев със Сарафов да бъде осуетена.
„Нямаше съмнение кой ще наследи Иван Гешев, но имаше в начина, по който беше избран Борислав Сарафов – в рамките на часове и без обсъждане, както и при липсата на възможност публично да се защити аргументацията за този избор. От самото начало Сарафов тръгва с ниска степен на доверие, и поради начина, по който беше осъществен неговия избор“, анализира правосъдният министър от ДБ.
По думите на Атанас Славов първият тест за Сарафов ще бъде при избора му на заместници:
„Ако иска да работи за успокояване на напрежението в системата на прокуратурата, трябва да предложи за свои заместници хора, доказали своя интегритет, които имат професионални качества, които са познати в системата като такива, които не са изпълнявали поръчки… Има нива в прокуратурата, които трябва да минат през проверка за интегритет и професионализъм, след като са изпълнявали поръчки, идващи от главния прокурор. Не бива да демонтираме един модел с простото му обръщане с обратен знак. Ако видим, че Сарафов влиза удобно в обувките на Гешев, използвайки същите методи, това е ясен сигнал какво ще последва“.
Министърът е категоричен, че към избор на нов състав на Висшия съдебен съвет и на нов главен прокурор може да се пристъпи едва след провеждането на конституцинни промени.
И допълни, че вероятно е изкушаващо да се мисли, че отстраняването на Иван Гешев се е случило, защото хората, които държат ключа към мнозинствата в съдебната система и във Висшия съдебен съвет, са го използвали и са завъртели ключалката, но:
„Гешев загуби легитимация като главен прокурор още в началото на неговия избор, толкова много провинения и нарушения имаше. Тогавашното мнозинство във ВСС не го освободи. Хора, които доскоро бяха монолитното мнозинство зад главния прокурор, се обърнаха на 180 градуса. Това остави впечатление за външна намеса в целия процес“ Ето коментара с чуство за хумор за днешната позиция на министъра от Иван Петров, бивш шеф на Апелативната прокуратура в София:
„Пепетадебета сте невероятни лузъри!
Герберасти и депесари разкараха КаскетА и го писаха на ваш гръб!
Туриха Сарафа, вие не разбрахте кога и как! Гоуема изненада!
Утре Баце ще хване Лена за парапета, г-н 10 ще „уважи“ Асеня, а БоБоСа ще търси съкровища в Носа!
Изненада!“
В предаването „Политически НЕкоректно“ пред удобната за либералите от жълтите павета протестърка и журналист правосъдният министър коментира казуса „Осемте джуджета“:
„Това е илюстрация на процесите, които вероятно от десетилетия се развиват в съдебната власт и остават неизяснени… Ако има основания за пристрастност към този скандал, Борислав Сарафов не бива да се намесва в този случай. За да са спазени всички процесуални изисквания, той трябва да се отведе от този случай“