След двудневен дебат народните представители приеха част от законопроектите за промяна на НПК. Сред приетите проекти на закон беше и този на МС, който въвежда механизъм за разследване на плавния прокурор. Законопроектът беше подкрепен от 181 народни представители.
Във внесеният от Министерския съвет законопроект се посочва, че основната му цел е повишаване ефективността на наказателното производство, защита в по-голяма степен правата на пострадалите от престъпления и регламентиране на ефективен механизъм за търсене на наказателна отговорност на главния прокурор и неговите заместници, както и подобряване на международната репутация на българската държава посредством съобразяване с препоръките на европейските партньори и мерките, заложени в Националния план за възстановяване и устойчивост, и тяхното успешно интегриране в националния правен ред, съобразено с националното правосъзнание и правна традиция.
В законопроекта са възприети препоръките на различни европейски партньори, включително препоръките на Венецианската комисия от 24 октомври 2022 г., предишни становища на Венецианската комисия, както и редица революции и решения на Комитета на министрите на Съвета на Европа, както и препоръките по Механизма за сътрудничество и проверка на Европейската комисия за необходимостта от въвеждане на ефективен и съобразен с действащата конституционна уредба модел за независимо разследване срещу главния прокурор и неговите заместници.
За осигуряване провеждането на независимо разследване срещу главния прокурор или негов заместник със законопроекта се предлага в случаите, когато е налице законен повод по чл. 208 от HПK за започване на разследване срещу главния прокурор или негов заместник, материалите да се изпращат на ръководителя на наказателната колегия на Върховния касационен съд. Със законопроекта се предлага, прокурорът по разследване на престъпления, извършени от главния прокурор да ръководи досъдебното производство и да участва в съдебното производство.