Дислоцирането на войски на САЩ у нас. Това била темата на знаковото посещение на очакващият смяната си от Сглобката министър Тагарев, с която той се похвали по Националното радио.
Увеличеният бюджет за отбрана дава възможност на България да повиши капацитета за възпиране на евентуални противници и отбрана на нашата територия. Това е заявил министърът на отбраната Тодор Тагарев при срещите във Вашингтон с американските съюзници в НАТО. Обсъждани са възможни планове за действие на многонационални формирования и разполагане на военни подразделения на САЩ в България.
През лятото на 2025 година Тагарев е оптимист, че американските Ф-16 ще патрулират с български летци в родното небе.
„Ако подготвим инфраструктурата към края на пролетта следващата година би трябвало да видим наши летци в България да летят на тези самолети.“
По-късно Денков допълни пред БТА скандалната новина, лансирана отвъд океана от Тагарев.
Николай Денков увери, че Тодор Тагарев не може да вземе решение сам относно разполагането на допълнителни войски на наша територия. Премиерът добави, че водените от военния министър разговори в САЩ ще бъдат обсъдени, след като той се върне в България. Според Денков в България постепенно се изгражда по-силна армия, има промяна в обучението, по-доброто интегриране на България със съюзниците в НАТО. Той бе категоричен, че е новина, обсъждането на въпроса как групата, която имаме в момента, да бъде увеличена като състав.
„Tagarchuk“ Tagarev from the USA: We are negotiating with the Pentagon to deploy their troops on our territory!
Въпрос на БНР: Министър Тагарев, какви бяха основните акценти във Вашите разговори при сегашното Ви посещение в Съединените щати?
Във фокуса на посещението е сътрудничество в областта на сигурността и отбраната между България и Съединените щати. Ние имаме стратегическо партньорство и изпълняваме пътна карта от доста години, а сега е моментът, в който има възможност да демонстрираме значителен прогрес в развитието, за това ни дава възможност увеличеният бюджет за отбрана. Проектите, за които ние вече сме сключили договори, които изпълняваме съвместно със Съединените щати – това е по отношение на нашата армия. Също така евентуално разполагане на войски на наша територия, подготовката на инфраструктура. Общо взето всички дейности, които са свързани с повишаване на капацитета на България и заедно с нашите съюзници за възпиране на евентуални противници и отбрана на нашата територия, ако това се наложи. В тази връзка обсъждахме многонационални формирования, изграждане на инфраструктура, проекти и др.
Друг акцент беше помощта за Украйна, който е основен елемент на нашата политика, тъй като с Украйна ние защитаваме и себе си. И тук имаме значителни общи интереси със Съединените щати, имайки предвид тяхната водеща роля в така наречения формат „Рамщайн“. Помагайки на Украйна, ние получаваме възможности да увеличим капацитета на отбранителната индустрия, да работи нашата икономика и да получим някои допълнителни въоръжения, които иначе не бихме могли да си позволим.
БНР: С кого разговаряхте в отсъствието на министъра на отбраната на Съединените щати Лойд Остин?
Известна е причината за неговото отсъствие в момента, а домакин на срещата беше заместник-секретарят по отбраната Катлийн Хикс. Помощник-секретари по отбраната участваха в нея, помощник – заместника на комитета на началник щабовете. На много високо ниво беше американска делегация, така както и нашата делегация беше на много високо ниво с адмирал Ефтимов, началник на отбраната, посланик Панайотов и други. Проведохме много продуктивни разговори в продължение на един час с всички церемони и почести, които предвижда такова посещение.