Представете си, че имате ново и хубаво жилище. Направили сте ремонт за 60 000 лв. Бързо намирате наемател, заможен човек с фирма. Сключвате договор с фирмата му за наем. Наемателят обаче ви заявява, че чака гости от чужбина и започва да извършва подобрения в жилището ви. Остъклява терасата, слага биде в банята, сменя прозорци с такива с по-хубава дограма. С две думи инвестира.

Разбира се, казва ви, че иска да си ползва ДДС-то и да си начисли амортизации на ДМА-тата, който е добавил. Да си ги впише в баланса на фирмата. Вие сте доверчив човек и се съгласявате на анекс към договора. В един момент ви се иска да прекратите отношенията с наемателя. Но … с изненада разбирате, че той всъщност не е точно наемател, а вече ви се води един вид съсобственик.
Шокирани сте! По подобни начини протекоха редица приватизационни сделки през 90-те.
В Пловдив някой може да се запита, защо общината притежава само 2-рия етаж от бившия Полиграфичен комплекс на бул. „Княгиня Мария Луиза“. Защо 5-та палата на Панаира е отделена от останалата част от Панаирното градче? Всичко това е влезнало в учебниците под наименованието „Скрита приватизация“, пише в анализ Пловдив 24.
В дневния ред на днешната сесия на Общински съвет – Пловдив има включена под № 5 точка – Сключване на анекс към Споразумение No 23 ДГ – 427/21.04.2023 г. за ползване на недвижим имот – публична общинска собственост, находящ се в Пловдив, р-н „Източен“, бул. „Източен“ No 10, представляващ стадион „Христо Ботев“, с вносител: Пламен Райчев – заместник – кмет на община Пловдив.
Основанието е: Постъпило заявление от ПФК „Ботев“ АД с искане за сключване на анекс към вече подписаното споразумение. Мотивите на клуба са: „счетоводни пречки относно признаване на сторените разходи за инвестиции на територията на стадиона, които инвестиции се извършват от клуба“ и „и правилното им завеждане в амортизационните планове на ПФК „Ботев“ АД“.
ПФК „Ботев“ АД инвестирал допълнително в стадион „Христо Ботев“ и иска общината да признае инвестициите, за да ползва ДДС и да начислява амортизации.
Чакайте малко, звучи ли ви познато? Явно на ръководството на ПФК „Ботев“ АД не е ясно, че Община Пловдив е единственият инвеститор в стадион „Христо Ботев“ и единствено тя има право да има собственост в имота на бул. „Източен“ № 10. Ако са необходими допълнителни инвестиции, то те трябва да се обосноват от ползвателя, в случая футболния клуб, и да се предложат на общината.
Само тя и единствено тя има право да осигурява средства и да извършва подобрения. Всяко навлизане в отношения и самоволни инвестиции не само, че не са законни, но и създават усещане за безстопанственост от страна на общинското ръководство, водеща до непредвидими последици.
И нещо, върху което всички трябва да помислят. ФК „Ботев“ Пловдив има традицията през няколко години да има нов собственик. Разделите с него понякога са доста болезнени. Никой не би искал поредният собственик да си тръгне с част от собствеността на стадиона.
Както видяхме клубът може да се преименува, новорегистрира, но имотът на ул. „Източен“ 10, който олицетворява сърцето и душата на ФК „Ботев“, трябва да остане винаги и изцяло собственост на Община Пловдив. В случая ролята на „наивния наемодател“, приета от общинското ръководство е видима и жалка.
Точно в лицето на заместник-мета Пламен Райчев тя е инициатор на конкретното, меко казано, опасно за Пловдив предложение.

То за радост на пловдивчани и феновете на Ботев не мина. Общинският съвет прояви разум предизборно и спря началото на нагла схема за приватизация на бижуто в центъра на града.
Това обаче е само първият опит предупреждава BNEWS.BG, а съвсем скоро те ще продължат без затишие за изборите. Публична тайна е, че Илиян Филипов действа в комбина с наследниците на бивша славна трибуквена групировка, която има интереси под тепетата в строителството и в развлекателния нощен бизнес и чийто босове се крият в чужбина.
Наскоро тяхна дискотека бе отарашена от качулки от МВР, а посетителите и съблечени до голо при проверка за наркотици. Филипов и част от ръководните фактори в Пловдив и в клуба са на нож с Бойко Борисов, който отпускаше като премиер пари за строителството стадиона и дори накара кмета да изтегли заем и да го довърши с общински пари, когато ГЕРБ падна от власт след изборите през 2021 година.
Борисов дори пропусна демонстративно откриването на стадиона през пролетта и избухна срещу тях на първото си посещение на новия Колеж за финала за купата на ветераните, наричайки ги с обидни думи от рода на “безсрамници”. Филипов действа и зад гърба на формалния собственик на клуба Антон Зингаревич, който някак си мина под радара на санкциите срещу руските олигарси и не се знае колко наистина е собственик на клуба или подставено лице.

Общинският съвет в Пловдив не прие предложението на заместник-кмета Пламен Райчев да бъде сключен анекс към договора между общината и ПФК Ботев за ползването на стадион „Христо Ботев“, пише Пловдив 24.
За въпросната точка от дневния ред нямаше никакви дебати и директно тя бе подложена на гласуване. 15 от общинските съветници гласуваха „за“, петима бяха „против“, а 21 – „въздържали се“. Така предложението не бе прието.
То бе записано така: Сключване на анекс към Споразумение No 23 ДГ – 427/21.04.2023 г. за ползване на недвижим имот – публична общинска собственост, находящ се в Пловдив, р-н „Източен“, бул. „Източен“ No 10, представляващ стадион „Христо Ботев“, с вносител: Пламен Райчев – заместник – кмет на община Пловдив.
Основанието бе: Постъпило заявление от ПФК „Ботев“ АД с искане за сключване на анекс към вече подписаното споразумение. Мотивите на клуба са: „счетоводни пречки относно признаване на сторените разходи за инвестиции на територията на стадиона, които инвестиции се извършват от клуба“ и „и правилното им завеждане в амортизационните планове на ПФК „Ботев“ АД“.