Американският президент Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед за социалните мрежи. С нея той премахва част от правната защита от претенции за редактиране на съдържанието. Очаква се заповедта да бъде обжалвана в съда от множество организации.
С подписването ѝ президентът Тръмп дава право на регулатора да предприема правни действия срещу фирми като Facebook и Twitter за начина, по който контролират съдържанието в тях.
„Няма нищо, което да ме накара да премахна целия си акаунт в Twitter. Мога да стигна до 186 милиона души, когато имате предвид всички акаунти и добавите Facebook и Instagram. Това са много хора. Това е повече аудитория, отколкото имат медийните компании. Честно казано, много повече”, смята Доналд Тръмп.
Според президента Тръмп решенията на социалните мрежи относно истинността на съобщенията, извършването на промени в тях или блокирането им по същество са редакторска политика и социалните мрежи действат като издатели.
„Това наистина е напълно неправилна интерпретация. Става въпрос за закон, който е бил тълкуван отново и отново много широко от множество съдилища. Той просто казва – замествам закона със собствено тълкуване – което няма право да прави. И така затова този закон няма да издържи в съда”, коментира професорът по право в университета „Сейнт Джон” Кейт Нолик.
Twitter обяви, че указът е реакционен и политически ангажиран. Позицията на социалната мрежа е, че документът заплашва бъдещето на свободата на словото в интернет.