Финансистът и член на банковото семейство Ротшилд, лорд Джейкъб Ротшилд, почина на 87-годишна възраст, съобщи семейството му.
Британският икономист започва кариерата си в семейната банка NM Rothschild & Sons през 1963 г., преди да стане съосновател на тогавашната J Rothschild Assurance Group, сега St James’s Place, със сър Марк Уайнбърг през 1980 г.
Той също така основа Windmill Hill Asset Management, за да управлява благотворителното портфолио на семейството.
По време на кариерата си той заема и роли като заместник-председател на тогавашната телевизия BSkyB и също така е председател на настоятелството в Националната галерия.
В изявление семейството каза:
„Нашият баща Джейкъб имаше огромно присъствие в живота на много хора, превъзходно завършен финансист, защитник на изкуствата и културата, отдаден държавен служител, страстен поддръжник на благотворителните каузи в Израел и еврейската култура , запален природозащитник и много обичан приятел, баща и дядо.
Той ще бъде погребан в съответствие с еврейския обичай на малка семейна церемония и на по-късна дата ще има паметник, за да отпразнуваме живота му.“
Роден в Бъркшър, лорд Ротшилд получава образование в колежа Итън и след това продължава да учи история в колежа Крайст Чърч към Оксфордския университет.
Той беше председател на RIT Capital Partners – един от най-големите инвестиционни тръстове, котирани на Лондонската фондова борса – до 2019 г., но също така заемаше роли, включително заместник-председател на тогавашната BSkyB Television, директор на RHJ International, сега известна като BHF Kleinwort Benson Group, и беше член на съвета за херцогство Корнуол за тогавашния принц на Уелс.
В културния сектор той е бил председател на настоятелството на Националната галерия и председател на Фонда за наследство на Националната лотария.
В публикация в X, по-рано известна като Twitter, фондация Rothschild и Waddesdon Manor заявиха, че са „дълбоко натъжени да съобщят смъртта на лорд Ротшилд, бизнесмен, предприемач, филантроп и културен лидер“.
Кой са фамилия Ротшилд и как контролират света?
Всичко се случва с причина.
(Особено в света на парите и на войните, а те са неразривно свързани, б.р. Докато едни воюват, други правят пари)
Ротшилдови контролират паричното предлагане в света повече от два века. И все пак повечето американци никога не са чували за тях. (Но те не са чували и много за света извън декоративната действителност от зебло около себе си, бел. ред.)
До 1815 г. Нейтън Майер Ротшилд контролира Банката на Англия и смело заявява: „Не ме интересува каква марионетка ще бъде поставена на трона на Англия, за да управлява Империята, над която слънцето никога не залязва. Човекът, който контролира паричното предлагане на Великобритания, контролира Британската империя и аз контролирам британското парично предлагане.“ Това се превърна в мантрата на семейство Ротшилд – контролирайте света чрез контрол на световното парично предлагане.
До края на деветнадесети век семейство Ротшилд контролира половината от световното богатство.
През 1791 г. семейство Ротшилд получава контрол върху паричното предлагане на Америка чрез Александър Хамилтън (агент на семейството в кабинета на Джордж Вашингтон), когато семейството създава централна банка в САЩ, наречена Първата банка на Съединените щати, която получава 20-годишен чартър от Конгреса през 1791 г.
През 1913 г. Ротшилдови създават своята последна и настояща централна банка в Америка – Федералната резервна банка. Тази независима банка регулира и контролира паричното предлагане и паричната политика на Америка. Въпреки че Федералният резерв се контролира от борд на управителите, назначен от президента на Съединените щати, реалният контрол върху банката все още е в ръцете на семейство Ротшилд. Дори президентът Доналд Дж. Тръмп не може да разруши финансовата хватка и влиянието на семейство Ротшилд върху Федералната резервна банка.
До 2001 г. само седем държави в света – Китай, Иран, Афганистан, Северна Корея, Судан, Куба и Либия – нямаха централни банки, контролирани от Ротшилд.
До 5 май 2004 г. цената на златото беше фиксирана два пъти на ден в N.M. Rothschild & Sons в Лондон от основните световни къщи за злато – Deutsche Bank, HSBC, ScotiaMocatta и Societe Generale.
През 2006 г. Edmond de Rothschild Banque, дъщерно дружество на европейската семейна банка на Edmond de Rothschild във Франция, стана първата чуждестранна банка, която получи достъп до китайския пазар.
Доминацията на Ротшилд на световните финансови пазари продължава и до днес.
Автор: Миглена Величкова
на снимката Джейкъб Ротшилд
Източник: BNEWS, Блиц