Малкият град Спрингфийлд в щата Охайо влезе под светлините на прожекторите тази седмица, когато кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп изказа в предизборния дебат с опонентката си от Демократическата партия Камала Харис твърдението, че населилите се там имигранти от Хаити крадат кучета и котки, за да се хранят.
Местните власти на градско и щатско ниво многократно се опитаха да опровергаят този слух. Представители на Спрингфийлд заявиха пред пресата и на заседанията на градската комисия, че няма достоверни сведения за насилие над животни „от страна на лица от имигрантската общност“. Най-високопоставеният представител на републиканците в щата, губернаторът Майк Диуайн, също категорично отхвърли слуха в сряда, като отбеляза, че „изобщо няма доказателства за това“.
Но според американската телевизия „Фокс Нюз“ – консервативна медия, която често отразява възгледите на Републиканската партия, жители на Спрингфийлд се възмущават от сблъсъка на култури между местните жители и имигрантите от Хаити и настояват градът да вземе мерки по въпроса.
Хиляди хаитяни пристигнаха в Спрингфийлд след пандемията от ковид и местните посочват, че поради масовия приток на нови жители се наблюдава ръст на престъпността, хаоса и автомобилните катастрофи. Според местните власти в града с население от 58 000 души са пристигнали около 20 000 хаитяни.
„Виждам какво се случва по улиците. И виждам вас, които седите там в удобни кресла и с костюми… Наистина ви призовавам да излезете и да направите нещо“, каза 28-годишният жител на Спрингфийлд Антъни Харис на среща с градската управа. „Тези хаитяни се блъскат (с коли) в кофите за боклук. Блъскат се в сгради. Обръщат коли насред улицата и не знам как може да се чувствате комфортно с това“, каза той.
64-годишната жителка Лиса Хейс разказва за инцидент, при който мигранти са я тормозили в супермаркет. Те блокирали пазарската ѝ количка и отказали да я пуснат да мине. „Не знам какъв етикет слагате на това“, казва тя, озадачена от инцидента. „Бих искала да проявят малко уважение.“
Жителите говорят как мигрантите се тълпят на обществени места, блъскат хората с коли – а някои казват, че градът трябва да започне осигурява шофьорски курсове.
Жителката Даяна Дейниълс обвини за проблемите културните сблъсъци. „Страните… се определят от културата и езика си, а не от цвета на кожата. Когато хората се изправят тук и описват какво им се случва, те често биват обрисувани с голямата четка на расизма, който няма нищо общо с това.“
По време на друго изслушване жена на име Ноел заяви, че вече не се чувства в безопасност в Спрингфийлд и че мигрантите лагеруват до дома ѝ. „Опитвам се да им помогна по най-добрия начин, за да не се опитват да се настанят в имота ми. Но това е толкова опасно. Не говорят английски, крещят ми, хвърлят матраци, хвърлят боклуци в двора ми“, казва тя.
Едно семейство в Спрингфийлд моли политиците да спрат да се позовават на личната им трагедия. Миналата година при автобусна катастрофа, причинена от гражданин на Хаити с невалидна шофьорска книжка, загина 11-годишно момче на име Ейдън Кларк – инцидент, който тази седмица беше припомнен от кандидата за вицепрезидент на републиканците Джей Ди Ванс. Той заяви, че детето е било „убито от мигрант от Хаити, който не е имал право да бъде тук“.
Бащата на Кларк реагира решително в публично изявление на заседание на градската комисия в Спрингфийлд тази седмица. „Те могат да бълват колкото си искат омраза към нелегалните имигранти, кризата по границата и дори неверни твърдения за пухкави домашни любимци, които са убити и изядени от членове на общността. Не им е позволено обаче, нито пък някога им е било позволено, да споменават Ейдън Кларк от Спрингфийлд, Охайо“, заяви бащата Нейтън Кларк.
Си Ен Ен отбелязва, че имигрантите от Хаити в Спрингфийлд са с легален статут.
В сряда бяха изпратени подкрепления на местната полиция, за да ѝ помогнат да се справи с проблемите с трафика, появили се според официални лица поради увеличаването на броя на хаитяните, които не са запознати с американските закони за движение по пътищата. Губернаторът Диуайн заяви, че също така ще бъдат отпуснати 2,5 млн. долара за две години за медицински грижи за мигрантите, предаде американската информационна агенция АП.
Хаити е сред 15-те държави, които отговарят на условията за получаване на временен защитен статут – федерално имиграционно обозначение, което позволява на имигрантите да живеят и работят законно в страната за период до 18 месеца. То позволява на лицата да пристигнат в САЩ законно и веднага да кандидатстват за разрешение за работа, разяснява базираната в Чикаго телевизия „Нюз Нейшън“.
Бягайки от насилието и бедността в собствената си страна, хаитяните започват да пристигат за първи път около 2018 г. и избират Спрингфийлд заради възможностите за работа и достъпните жилища, казва пред телевизия Пи Би Ес Лукен Мерзиус, хаитянски имигрант, живеещ в района. „Имах прилична работа, когато бях в Хаити, но след това се наложи да взема трудното решение да напусна. Не беше лесно“, казва той пред медията.